Wiemy ile dostanie Tomasz Komenda za 18 lat odsiadki! Będzie rekordowe odszkodowanie…

W czwartek sąd podjął decyzję o uwolnieniu niesłusznie skazanego mężczyzny. Tomasz Komenda spędził w więzieniu 18 lat, teraz jednak wszystko wskazuje na to, że jest niewinny. Za straconą młodość będzie mógł domagać się kolosalnego odszkodowania.

Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy w 2000 roku został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za brutalny gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgosi. Nie przyznał się do winy, a kiedy zapadł wyrok, kompletnie się załamał. Teraz 41-letni mężczyzna wyszedł na wolność. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna spędził w więzieniu 18 lat będąc niewinnym.

Tomasz Komenda wychodzi z więzienia

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zwolnienie z więzienia Tomasza Komendy. Mężczyzna wychodzi na wolność mając ponad 40 lat. Kiedy zamknięto go w więzieniu, był młodym absolwentem szkoły specjalnej. Miał tylko 23 lata i całe życie przed sobą.

1 stycznia 1997 roku znaleziono ciało brutalnie zgwałconej 15-latki, która poprzedniego dnia wybrała się na imprezę sylwestrową. Na miejscu zabezpieczono wiele śladów i dowodów, jednak długi czas nie udało się znaleźć sprawcy. W końcu w 2000 roku skazano za ten czyn Tomasza Komendy, chociaż wielu świadków zeznawało, że w nocy, kiedy rozegrał się dramat w Miłoszycach, jego nawet nie było we wsi.

Kilka miesięcy temu policja zatrzymała Ireneusza M. Teraz on jest podejrzewany o dokonanie zbrodni z 1997 roku. Śledczy prześledzili ponownie materiał dowodowy w sprawie odsiadującego karę Tomasza Komendy. Znaleźli tam dowody na jego niewinność.

Kolosalne odszkodowanie za straconą młodość

Tomasz Komenda, który wychodzi z więzienia, może teraz domagać się odszkodowania za swoją niesłuszną odsiadkę. Sprawę wyjaśniał na antenie radia TOK FM dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

– Każdy niesłusznie skazany może się starć o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Odszkodowanie to pieniądze, których nie zarobił, jeśli wcześniej pracował. A zadośćuczynienie to są straty moralne – wyjaśnił Kładoczny.

Zapytany, czy Komenda może spodziewać się nawet miliona złotych odszkodowania, Kładoczny stwierdził, że milion… to trochę mało.

– W takim przypadku, osiemnastu lat pod zarzutem zgwałcenia i zabójstwa, to jest mało – stwierdził, zaznaczając, że straconych lat żadna kwota mężczyźnie nie przywróci.

W chwili, w której Tomasz Komenda trafił do więzienia, był 23-letnim młodzieńcem. Miał przed sobą całe życie, plany na przyszłość, marzenia. Obecnie jest 41-letnim mężczyzną, który prawie połowę swojego życia spędził za kratkami. Będzie mu bardzo trudno wdrożyć się w życie na wolności i współżyć ze społeczeństwem. Pieniądze, które może otrzymać w ramach odszkodowania i zadośćuczynienia, mogą pomóc mu stanąć na nogi.

306874
-