Wiemy już, ile Tomasz Komenda chce odszkodowania. Kosmiczna kwota!

Historią Tomasza Komendy od kilku miesięcy żyje cała Polska. Mężczyzna w 2000 r. został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za gwałt i zabójstwo. Po 18 latach spędzonych w więzieniu został uwolniony z powodu błędów w jego procesie. Niewinny człowiek spędził 18 lat w więzieniu. Co z zadośćuczynieniem?

Premier Mateusz Morawiecki wniósł o specjalną rentę w wysokości 4 tys. złotych, która miałaby pomóc mężczyźnie ułożyć sobie na nowo życie po traumatycznym czasie, jaki spędził w więzieniu. Nie jest to jednak wystarczająca rekomepnsata.

Rekordowe odszkodowanie Tomasza Komendy

Mężczyzna będzie się starał o odszkodowanie od państwa. Reprezentować w sądzie będzie go Zbigniew Ćwiąkalski, adwokat i były minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Prawnik był gościem Radia Zet, w którym zdradził, o ile będą walczyć.

– Odszkodowanie będzie za to, co utracił, a zadośćuczynienie-za krzywdy, których doznał za bycie z zakładzie karnym. Nie ma taryfy, każdy przypadek jest indywidualny. Jeśli chodzi o odszkodowanie, utracił składki emerytalne za 18 lat, jeśli chodzi o zadośćuczynienie – musi mi jeszcze dokładnie opowiedzieć jak go bito, poniżano – powiedział Ćwiąkalski.

W Polsce do tej pory największe odszkodowanie w podobnej sprawie wynosiło 3 mln złotych. Sprawa dotyczyła 12 lat spędzonych niesprawiedliwie w więzieniu. Komenda spędził w więzieniu 18 lat, co świadczy o tym, że jego odszkodowanie będzie większe niż 3 mln złotych. Wszystko wskazuje na to, że Komenda będzie walczył o 4 mln złotych odszkodowania.

Czy taka kwota wynagrodzi mu 18 lat w więzieniu?

197197
-